Czy potrzebujesz prawnika w swojej firmie?

Każda firma ma do czynienia z różnymi aspektami prawnymi. Obejmują one naprawdę wiele różnorodnych zagadnień i mamy z nimi do czynienia praktycznie codziennie. Warto mieć w takim przypadku poradę jakiejś osoby z zewnątrz. Najlepiej związanej z firmą na co dzień. Czy jednak wszystkich na to stać i czy są inne opcje współpracy z prawnikiem? Obsługa firm i pomoc prawna mogą być łatwiejsze niż się to wydaje.

Kiedy przydaje się doradztwo prawnika?

Przede wszystkim przy sporządzaniu różnego rodzaju umów. Prawo nigdy nie jest czymś stałym i jego częste zmiany mogą wyrządzić firmie krzywdę. Dlatego lepiej mieć rozeznanie w najnowszych informacjach. Pomoc prawna przydaje się w przypadku poszczególnych spraw dotyczących danego klienta, nigdy do końca nie wiemy w jak niestandardowej sytuacji się znajdziemy.

Zmienne w kontekście prawa bywają również różnego rodzaju regulaminy, statusy czy rejestracje w KRS. Prawnik i jego obsługa firmy może sprowadzać się do własnoręcznego sporządzenia pism i dokumentów. Także w tak ważnych zagadnieniach jak rozwiązywanie i likwidowanie danych spółek.

Na jakiej zasadzie współpracować z prawnikiem?

Wiele firm decyduje się na stałe zatrudnienie prawnika. Koszt utrzymania takiego pracownika jest co prawda nietani, ale zazwyczaj wszystko zwraca się w dość krótkim czasie. Doradztwo prawnika to w zasadzie pewny zysk na dłuższą metę. Warto zatrudnić osobę z doświadczeniem w sprawach firmowych, pomoc prawna może być naprawdę różnorodna. Nie potrzebujemy na umowie o pracę specjalisty od spraw rodzinnych.

Możemy umówić się z danym prawnikiem na regularne doradztwo w sprawie konkretnych zmian. Wystarczy się zgłosić do konkretnej kancelarii prawnej i rozwiązywać pojedyncze sprawy w drodze mailowej lub telefonicznej. Prawnicy dobrze wiedzą, że spółki nie zawsze mają czas na regularne kontakty, więc obsługa firm odbywa się drogą elektroniczną, w dogodnym dla spółki momencie.

W jakich konkretnie firmach przydaje się prawnik?

W zasadzie każda większa firma potrzebuje stałego prawnika. W każdej dochodzi do poważnych umów i zatwierdzania statutów. Konsultacja jest tutaj absolutnie obowiązkowa, nie należy ryzykować pochopnymi decyzjami. W przypadku, gdy nasza firma dopiero zaczyna działalność lub jest zbyt mała to należy rozważyć częściową pracę z kancelariami. Należy pamiętać, że najlepiej sprawy rozwiązuje się spotkaniami osobistymi, w rozmowach mailowych może zabraknąć niektórych ważnych informacji.

Jaki jest koszt zatrudnienia prawnika na stałe?

Jak to zwykle bywa z kosztami zatrudnienia pracownika – wszystko zależy od doświadczenia, a w przypadku prawników od ilości rozwiązanych spraw. Świeżo upieczony student może zażądać nawet trzykrotnie mniejszą stawkę od wieloletniego współpracownika największych firm w Twoim mieście.

Patrząc na koszta pojedynczej wizyty w kancelarii, która często wynosi 300 złotych należy poważnie się zastanowić czy nie mieć lepiej kogoś pod ręką na stałe. W przypadku mniejszych firm, gdy poważna pomoc prawna jest potrzebna co najwyżej raz w miesiącu – warto się nad tym poważnie zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *