Giełda wierzytelności

Giełda wierzytelności bardzo często nazywana jest giełdą długów. Najprościej rzecz ujmując jest to rejestr informacji gospodarczych razem z ofertami ich wykupu.

Jak funkcjonuje giełda wierzytelności?

W ewidencji prowadzonej przez podmioty prowadzące giełdę długów zamieszczane są oferty sprzedaży długów. Możemy znaleźć informacje o  niespłaconych długach oraz  dłużnikach. Da się wyraźnie zauważyć, że z roku na rok rośnie zainteresowanie handlem wierzytelnościami oraz pośrednictwem w tej dziedzinie.

Kiedy warto skorzystać z giełdy wierzytelności?

To świetna opcja dla wierzycieli, których dłużnicy zbyt długo zalegają  ze spłatą swoich zobowiązań. Zamiast męczyć się z dochodzeniem roszczeń sprzedają dług; automatycznie pozbywają się problemu. Kolejna grupa klientów to firmy windykacyjne, które skupują długi. Trzecia grupa zainteresowanych to przedsiębiorcy, którzy chcą  sprawdzić wiarygodność potencjalnych klientów.

Większość przedsiębiorców zazwyczaj nie ma ochoty na przepychanki z dłużnikiem. Postępowanie przed sądem zawsze kosztuje obie strony mnóstwo nerwów. Sprzedaż długu na giełdzie ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze ktoś zdecyduje się na zakup długu, a wierzyciel odzyska choć część swoich pieniędzy. Druga zaleta, to oddziaływanie psychiczne na dłużnika. Groźba sprzedaży długu może podziałać na dłużnika jak swoisty straszak i motywator. Dłużnik widnieje w rejestrze, widoczne są jego dane osobowe, adres oraz wysokość zadłużenia. Wierzyciel nie musi mieć na to zgody dłużnika. Dodatkowo takie działanie jest całkowicie zgodne z literą polskiego prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *