Licytacje komornicze

Czym jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza, jest jedną z popularniejszych metod spieniężenia majątku dłużnika, który został zajęty w trakcie postępowania komorniczego.  W tens sposób można nabyć różne rzeczy, nie tylko nieruchomości za ułamek rynkowej ceny… Dlatego licytacje komornicze, to bardzo często ostateczność. Uzyskana z nich kwota nie jest w stanie zaspokoić roszczeń wszystkich dłużników.

Gdzie możemy znaleźć informacje o licytacjach komorniczych?

Komornik musi poinformować  o planowanej licytacji. Musi to nastąpić przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem. Ogłoszenie o licytacji umieszcza się w budynku sądu. Jeżeli ma dojść do licytacji nieruchomości, to ogłoszenie powinno się też znaleźć w budynku urzędu gminy, w której znajduje się licytowana nieruchomość. Informacje o planowanej licytacji powinna trafić także do mediów. Mogą to być lokalne dzienniki czy portale internetowe. W ogłoszeniu znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje, takie jak:

  • Wartość licytowanego majątku,
  • cena wywoławcza,
  • warunki, jakie powinien spełnić potencjalny nabywca,
  • podana zostaje też data i miejsce licytacji,
  • wadium oraz termin składania ofert.

Zanim wybierzemy się na licytację warto skontaktować się z kancelarią komorniczą i dowiedzieć się czy planowana licytacja się w ogóle odbędzie… Możemy też zdobyć zdecydowanie więcej informacji na temat licytowanego majątku.

Aby wziąć udział w licytacji nie musimy składać żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że przedstawić chęć nabycia licytowanego majątku. Musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość lub pełnomocnictwo, jeżeli mamy zamiar działać w imieniu innej osoby.

Nabycie majątku w trakcie licytacji komorniczej ma jedną istotną zaletę. Jest traktowane jako nabycie pierwotne. To znaczy, że jest pozbawione wad prawnych oraz ewentualnych długów. A więc jako nabywcy możemy cieszyć się tak zwaną czystą kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *