prawnik w firmie

Najważniejsze powody, dla których warto zatrudnić prawnika

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na stałą współpracę z prawnikiem. Pomoc prawna to praktycznie codzienność w większych spółkach, dlatego nie warto opierać się o stałą współpracę z kancelariami. Nasza firma może znacznie na tym stracić finansowo. Poza tym doradztwo opiera się na ciągłych rozmowach i ustaleniach, a to może zająć wieczność w przypadku porady mailowej czy telefonicznej. Warto mieć swojego prawnika na miejscu.

prawnik w firmie

W jakich sytuacjach będzie potrzebny nam radca prawny lub adwokat?

Firmy opierają się przede wszystkim na różnego rodzaju umowach, regulaminach czy statutach. Wszystkie są silnie uzależnione od obecnej sytuacji prawnej. Obsługa firm dotyczy w takim wypadku aktualizowania dokumentów czy pism pod kątem prawnym. Stały prawnik na miejscu jest dobrze zorientowany w obecnej sytuacji i może odpowiednio szybko przewidzieć kolejne zmiany. Obecny jest też przy spisywaniu najnowszych umów.

Doradztwo dotyczy też sytuacji w jakiej znaleźli się poszczególni klienci. Czasami mamy do czynienia z naprawdę niespotykanymi sytuacjami. Pomoc prawna może być spontaniczna co daje mnóstwo korzyści w przypadkach kryzysowych. Obsługa firm to także rejestrowanie wszelkich zmian w KRS, przekształcenie spółek, a nawet ich rozwiązywanie czy likwidacja. Doradztwo prawnika jest zatem dość wszechstronne.

Jakiego prawnika warto zatrudnić?

Musimy pamiętać, że prawo to dość szerokie zagadnienie. Pomoc prawna ogranicza się w tym przypadku do spraw firmowych i tego należy się trzymać. Niekoniecznie potrzebujemy specjalistę od rozwodów, gdy firma boryka się ze sprawą sądową dotyczącą danej umowy.

Obsługa firm to duża odpowiedzialność, dlatego należy zatrudnić prawnika z dużym doświadczeniem zawodowym, który pracował w konkretnej gałęzi prawa. W przypadku, gdy nasza spółka dopiero startuje w poważnym biznesie możemy postawić na uzdolnionego studenta prawa, który dopiero przeciera pierwsze szlaki. Czasami możemy trafić na kogoś naprawdę wyjątkowego.

Co w przypadku gdy mnie nie stać na prawnika?

W przypadku małych firm alternatywą jest stała konsultacja z kancelarią prawniczą. Czasami możemy spotkać strony internetowe, na których wystarczy wpisać problem i uzyskujemy szybką odpowiedź po przelaniu gotówki. Często jednak takie rozwiązanie spłyca rangę problemu i pomija mnóstwo ważnych szczegółów.

Najlepiej umówić się na osobistą wizytę do kancelarii i podjąć dłuższą rozmowę na temat konkretnego zagadnienia. W przypadku, gdy nie mamy na to czasu można bez problemu umówić się drogą mailingową lub telefoniczną. Prawnicy są jak najbardziej świadomi faktu, że w niektórych przypadkach należy się pospieszyć.

prawnik w firmie

Jakie firmy powinny się postarać o prawnika?

Wszystko zależy od wielkości firmy i ilości spraw prawnych jakie musi wykonać. W przypadku, gdy doradztwo prawne jest wymagane praktycznie codziennie to finansowo opłaca się zatrudnić prawnika na stałe. W przypadku, gdy mamy jedną sprawę miesięcznie to wystarczy nam pojedyncza wpłata 300 zł do kancelarii w celu jednej wizyty. Wiadomo jedynie tyle, że ścisła pomoc prawna jest potrzebna absolutnie każdej poważnej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *