Obsługa prawna firm

Każda firma działa nie tylko w konkretnej rzeczywistości gospodarczej, ale i prawnej. O ile poruszanie się w tej pierwszej nie stanowi dla przedsiębiorcy większej trudności, to ta druga kryje wiele pułapek. Zabezpieczeniem przed nimi może być obsługa prawna.

Po co firmie prawnik?

Każdy w Polsce wie, że prawo u nas zmienia się jak w kalejdoskopie, w równej mierze dotyczy to prawa gospodarczego, cywilnego, administracyjnego czy karnego. Poza prawnikami nikt nie jest w stanie za tym nadążyć. I tu właśnie potrzebny jest prawnik, który potrafi zabezpieczyć interesy firmy.

Tylko największe korporacje mogą pozwolić sobie na stworzenie własnego działu prawnego i zatrudnienie prawników na stałych etatach. Dla małych i średnich firm jest to nieosiągalne, nie oznacza to jednak, że pomoc prawna jest poza ich zasięgiem. To właśnie z myślą o nich wiele kancelarii prawnych oferuje obsługę prawną firm.

Na czym polega obsługa prawna firm?

Prawna obsługa firm zawsze świadczona jest przez kancelarie zewnętrzne. Zakres usług zawsze dostosowany jest do profilu działalności firmy i jej potrzeb. W ramach usług na pewno musi znaleźć się przygotowywanie umów i analiza tych przygotowanych przez kontrahentów lub inne podmioty gospodarcze. Umowy powinny zapewniać równość obu stron, ale nie zawsze tak jest. Kruczki prawne, brak odpowiednich zapisów mogą spowodować ogromne straty dla firmy. Zadaniem prawnika jest odpowiednie zabezpieczenie jej interesów.

Prawna obsługa firm zapewnia także doraźne doradztwo w w przypadku wystąpienia problemów.

Kancelaria prawna może także reprezentować firmę przed organami administracji państwowej, dochodzić należności od kontrahentów, występować z pozwami sądowymi, reprezentować firmę w sądzie.

Najczęściej kancelaria przydziela konkretnego prawnika do obsługi danej firmy. Dzięki temu zna on specyfikę nie tylko działalności, ale także najczęściej występujących w niej problemów. W razie konieczności zasięgnięcia konsultacji specjalisty w innej dziedzinie prawa, robi to w ramach kancelarii.

Obsługa prawna firmy zapewnia jej bezpieczeństwo prawne, dlatego warto z niej korzystać już na początku działalności. Gaszenie pożaru jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne niż zapobieganie mu. Czasami odkręcenie pewnych stanów prawnych jest po prostu niemożliwe.

Ile to kosztuje obsługa prawna dla firm?

W obiegowej opinii usługi prawnicze uchodzą za bardzo drogie, więc wiele osób rezygnuje z obsługi prawnej w obawie przed kosztami. Ewentualnie problemy próbuje rozwiązać własnymi siłami. Z pomocy prawnika korzysta w ostateczności. Takie podejście jest błędne, bo rzeczywiście jednorazowa usługa może być bardzo droga.
W przypadku stałej obsługi prawnej firmy rozliczenie usługi może następować na różnych zasadach. Najczęściej stosowane jest miesięczne rozliczenie ryczałtowe, w ramach którego klient ma nielimitowany dostęp do obsługi prawnej, rozliczenie godzinowe lub połączenie tych dwóch rodzajów.
W każdym przypadku wielkość ryczałtu lub stawki godzinowej obliczane są indywidualnie w zależności od wielkości firmy i spodziewanego nakładu pracy prawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *