tarcza antykryzysowa dla kogo

Tarcza antykryzysowa w dobie koronawirusa

Tarcza antykryzysowa jest to ogół działań zaplanowanych przez  rząd, mający na celu uchronić wszystkich obywateli przed ewentualnym kryzysem spowodowanym koronawirusem.

Z tego rozwiązania skorzystać mogą przede wszystkim firmy. W głównej mierze małe i większe przedsiębiorstwa, a także duże jednostki gospodarcze. Uchwała ta została wprowadzona, aby walczyć z potencjalnym bezrobociem. Ponadto jej celem jest zahamowanie recesji gospodarczej.

tarcza antykryzysowa dla kogo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – od kiedy?

Ustawa antykryzysowa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ostatniego dnia marca. Rozporządzenie weszło w życie dzień później, czyli dokładnie 1 kwietnia 2020. Dzięki temu dekretowi mikrofirmy oraz osoby samozatrudnione zostały zwolnione ze składek na ZUS na okres 3 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że zarobki samozatrudnionych nie mogą przekraczać 3 krotności średniej krajowej ( przychód 300%  = 15 681 zł )i muszą opłacać składki tylko za siebie.

Zwolnienie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej – dla kogo?

Na czas pandemii jednostki, które pracowały na umowie zlecenie bądź umowie o dzieło, dostaną od państwa świadczenie tymczasowe w kwocie 2080 zł. Główna zaleta to fakt, iż tarcza antykryzysowa dla firm powoduje, że właściciel i pracownicy zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych, pomimo nie odprowadzanych składek. Ważne jest również to, by przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał wyżej wspomnianej 3 krotności średniej państwowej. Do tego rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy musi nastąpić przed pierwszym lutego bieżącego roku, inaczej nie skorzystamy z dofinansowania.

Miejmy także na uwadze, że przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. To kolejny konieczny warunek, jaki trzeba spełnić. Wszystkie osoby, które są zobowiązane do płacenia kredytów, na czas epidemii nie muszą wypełniać swojego obowiązku. Pomoc dla przedsiębiorców to rzecz kluczowa. Jeżeli rząd będzie skutecznie realizował swoje zamierzenia to gospodarka zbytnio nie ucierpi. Natomiast, jeśli kryzys potrwa znacznie dłużej niż się przewiduje, państwo może mieć kłopot.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *